Mitai apie kontracepciją

Kiek kartų girdėjote, jog kontraceptikai didina svorį? Kiek kartų girdėjote, jog tai netiesa? Tad kaip gi yra iš tiesų? Pasistengsime paaiškinti keletą labiausiai paplitusių mitų apie kontraceptikus ir jų vartojimą.

Hormoninė spiralė skatina plaukų slinkimą

Plaukų slinkimas (alopecija) yra galimas šalutinis poveikis naudojant hormoninę spiralę, jis priskiriamas prie nedažnų reiškinių ir gali pasireikšti 1-10 moterų iš 1000. Vartojant minispiralę, klinikinių tyrimų metu plaukų slinkimas buvo priskirtas prie dažnų šalutinių poveikių, galinčių pasireikšti ne daugiau kaip 1 pacientei iš 10-ies. Apie kitus dažniausiai pasitaikančius hormoninės spiralės ir minispiralės šalutinius poveikius galite sužinoti internete arba pasiteirauti savo ginekologo. Daugiau »

Gimdos spiralė gali sukelti abortą

Gimdos spiralė nesukelia aborto – ji užkerta kelią apvaisinimui. Tiek hormoninė spiralė, tiek hormoninė minispiralė stipriai sutirština gimdos kaklelio gleives ir suformuoja gleivių kamštį, pro kurį spermatozoidams sudėtinga prasiskverbti. Daugiau »

Hormoninė spiralė gali sukelti priešlaikinę menopauzę

Naudojant hormoninę gimdos spiralę, kiaušidžių funkcija būna normali ir estradiolio (estrogeno) lygis išlieka, net jeigu moteriai nėra mėnesinių. Daugiau »

Geriamieji kontraceptikai didina svorį

Būtų neteisinga teigti, kad šis mitas kilo visiškai be pagrindo. Vartojant sudėtinę hormoninę kontracepciją, ypač senąsias, didelės estrogeno dozės tabletes, daugelis moterų iš tiesų priaugdavo svorio. Svoris gali padidėti greitai arba iš lėto dėl dviejų skirtingų priežasčių. Daugiau »

Geriamieji kontraceptikai mažina vaisingumą

Tai, kad šis mitas paplito, galėjo lemti menkas išmanymas apie moters ciklo fiziologiją. Pavyzdžiui, nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą, ne visada mėnesinės prasideda laukiamu laiku, t.y. po mėnesio. Arba, vartojant hormoninę kontracepciją ciklas būna reguliarus, tačiau nutraukus ją vartoti, ciklas tampa nereguliarus, moteris negali pastoti. Daugiau »

Vartojant kontraceptikus, organizmas įpranta gauti sintetinius hormonus, todėl, nutraukus kontraceptikų vartojimą, nebesugeba gaminti hormonų pats

Kai kurioms moterims, nutraukus hormoninės kontracepcijos vartojimą ilgiau ar trumpiau neatsiranda natūralios mėnesinės. Tai gali būti viena iš šio mito kilmės priežasčių. Daugiau »

Geriant kontraceptikus, išberia spuogais ir padidėja plaukuotumas

Pirmųjų kontraceptinių tablečių sudėtyje buvę progestinai turėjo ne tik natūraliam progesteronui, bet ir vyriškiems hormonams androgenams būdingų savybių. Be to, tabletėse buvo didelės jų dozės. Todėl, vartojusioms tokias tabletes moterims iš tiesų padidėdavo plaukuotumas, išberdavo spuogais, padidėdavo odos riebumas. Daugiau »

Ilgai vartojant kontraceptikus, būtina daryti pertrauką

Galbūt, taip buvo siekiama didesnio saugumo, neva leidžiant organizmui "išsivalyti" nuo hormonų ir "atsigauti" kiaušidėms. Tai labai glaudžiai susiję su mitu, kad organizmas pripranta prie sintetinių hormonų ir pats atpranta juos gaminti. Daugiau »

Kontraceptikai mažina moters norą mylėtis

Lytinis potraukis priklauso nuo daugybės socialinių, psichologinių ir fizinių faktorių. Kontraceptinės priemonės naudojimas paprastai yra konkrečiausias ir lengviausiai "nustatomas" faktorius, todėl dažnai jo įtaka yra paprasčiausiai pervertinama. Daugiau »

Kontraceptikai netinka paauglėms ir vyresnėms, nei 30-ties. Be to, juos galima vartoti tik ribotą laiką

Viena iš šio mito paplitimo priežasčių gali būti klaidingas manymas, kad kontracepcijos vartojimas gali pakenkti paauglės vaisingumui ir sveikatai. Tačiau nepageidaujamo nėštumo žala paauglės fizinei ir psichinei sveikatai yra nepalyginamai didesnė. Todėl paauglėms rekomenduojama susilaikyti nuo ankstyvų ar atsitiktinių lytinių santykių. Daugiau »

Naudojant pleistrą ar žiedą, mažiau „kenčia“ skrandis ir kepenys

Mito paplitimą lemia neteisingas supratimas, ką reiškia teiginys, kad naudojant kontraceptinį pleistrą arba žiedą „aplenkiamos kepenys“. Daugiau »

Kontraceptines tabletes būtina gerti kasdien, būtinai tuo pačiu metu

Geriant tabletes tuo pačiu metu, lengviau įsiminti. Lygiai taip pat, kaip lengvai atsikeliama ryte, jei nuolat keliamasi tuo pačiu metu. Ilgainiui paprasčiausiai prisimenama, be jokių papildomų pastangų. Daugiau »

Kontraceptinės tabletės gali sukelti vėžį

Vėžys iki šiol yra labai gąsdinantis susirgimas, masinės informacijos leidiniuose nuolat kalbama apie didėjantį sergamumą įvairių organų vėžiu, o blogos naujienos ir sklinda žymiai greičiau, nei pavyzdžiui tai, kad yra išrasta naujų medikamentų vėžio gydymui, modernios technikos pagalba vėžys gali būti nustatomas ir gydomas labai anksti ir žmogus gali visiškai pasveikti. Daugiau »

Kontraceptinės tabletės turi stiprų pašalinį poveikį

Daugeliui moterų būdinga pasidalinti savo patirtimi apie vartojamą kontracepciją su draugėmis ar bendradarbėmis. Dažniausiai kalbamasi apie tai, kas neramina – pašalinis poveikis, ypač toks, kokio nesitikima, pradėjus vartoti kontracepcijos priemonę. Daugiau »

Kontraceptinis pleistras saugesnis už kontraceptines tabletes

Naudojant pleistrą nereikia nieko išgerti, todėl moterys gali manyti, kad tai yra saugesnė kontracepcijos priemonė. Be to, klaidingai manoma, kad kontraceptiniame pleistre yra ne hormonai, o kitokios "medžiagos", kad tos "medžiagos" nepraeina per kepenis, todėl mažiau "kenkia". Daugiau »

Kontraceptinių tablečių vartojimas gali turėti įtakos apsigimimams

Žmonių baimė dėl savo palikuonių sveikatos yra labai natūrali. Kodėl sveiki tėvai turi vaikų su apsigimimais, kas turėjo lemiamos įtakos vienam ar kitam apsigimimui, kokiu metu, prieš nėštumą ar nėštumo metu, tas faktorius veikė, kaip išvengti apsigimimų – tai klausimai, į kuriuos šiandien niekas negali duoti tvirto ir pagrįsto atsakymo. Daugiau »

Mitas ar teisybė? Klauskite gydytojo ir atsakymą gausite tiesiai į savo el.pašto dėžutę!

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.