Venų ligos nėštumo metu

Nėštumas – išbandymas kojų venoms

Vaikelio laukimas yra vienas gražiausių gyvenimo laikotarpių šeimos ir ypač moters gyvenime. Šiuolaikinės šeimos tai dažniausiai planuoja ir tam iš anksto ruošiasi. Kraujagyslių chirurgas-flebologas Arūnas Grinkevičius pateikia keletą patarimų būsimosioms mamoms, kad ši gyvenimo šventė būtų kupina tik džiaugsmingų akimirkų.

Nėštumas, tai fiziologinė organizmo būsena, kai moters organizmas gimdoje augina vaisių ir ruošiasi jo atėjimui į šį pasaulį – gimdymui. Šiuo laikotarpiu pasikeičia moters hormoninė sistema, keičiasi kūno svoris, organizmo skysčių pusiausvyra ir kt. Kraujagyslių, o ypač venų struktūra taip pat labai pasikeičia. Hormonas progesteronas, kuris vyrauja nėštumo metu, lemia kraujagyslių sienelių atsipalaidavimą, tonuso sumažėjimą. Taip kraujas, kuris teka kraujagyslėse, gali jas lengviau išplėsti, sienelėse esančių vožtuvėlių funkcija susilpnėja, gali pasikeisti kraujo tėkmės kryptis ir greitis. Veikiama visų šių pokyčių, dažna besilaukianti moteris skundžiasi:

  • kojų tinimais,
  • kapiliarų tinklo padidėjimu ir išryškėjimu odoje,
  • kojų sunkumu, ypač vakare, ar ilgiau stovint,
  • mėšlungiais,
  • varikozinių mazgų atsiradimu arba jų išryškėjimu, jeigu jie jau buvo prieš nėštumą,
  • kojų, ypač blauzdų odos spalvos pasikeitimais.

Yra žinoma, kad du kartus gimdžiusi moteris, dvigubai dažniau serga lėtiniu venų nepakankamumu - venų varikoze.

Svarbu išsitirti

Planuojant nėštumą labai svarbu išsitirti kojų veninę kraujotaką. Ypač, kai šeimoje sirgo artimi žmonės: mama, tėvas. Veninės kraujotakos sutrikimai yra paveldimi, o nėštumas tampa ta priežastimi, dėl kurios liga pradeda akivaizdžiai vystytis.
Dalis visų nemalonių problemų po vaikelio gimimo išnyksta, nes moters organizmas grįžta į ankstesnę būseną. Tačiau praktikoje dažnai pasitaiko atvejų, kai išryškėję kapiliarai, kojų tinimas ir varikoziniai mazgai išlieka. Tada būtina kreiptis į kraujagyslių chirurgą konsultacijos. Nustačius veninės kraujotakos sutrikimą kojose, jis turi būti išgydytas dar iki sekančio nėštumo. Kitu atveju pavojus dėl galimų komplikacijų gresia ne tik mamai, bet ir vaisiui.

Venų varikozės gydymas

Venų varikozės gydymui taikoma lazerinė technika, kuri leidžia greitai, estetiškai (tausojančiai) ir veiksmingai gydyti venas be narkozės ir buvimo ligoninėje. Tai chirurginio gydymo alternatyva. Kapiliarų tinklas gali būti efektyviai panaikinamas skleroterapijos pagalba.
Svarbu paminėti, kad šie gydymo metodai, kaip beje ir chirurginis gydymas, netaikomi esant nėštumui. Jei taip nutiko, kad laukiatės kūdikio ir jus vargina kojų tinimas, varikozė ir skausmas, rekomenduotina nešioti specialias nėščiosioms skirtas elastines pėdkelnes. Jos padės sureguliuoti kojų veninę kraujotaką ir saugiau sulaukti vaikelio gimimo. Ne mažiau svarbu laikytis kojas tausojančio režimo. Esant galimybėms, reikėtų vengti ilgo stovėjimo ar sėdėjimo nuleistomis kojomis.
Konsultaciją pas kraujagyslių chirurgą reikėtų suplanuoti praėjus 1-2 mėnesiams po gimdymo. Saugiausia gydymą taikyti, kai mama nustoja maitinti krūtimi.
Plačiau apie kojų venų problemų sprendimą skaitykite tinklalapyje venugydymas.lt.

 
 
 
 
Šiandien klausiame:

SOS centras

Susisiekite su mumis

Užduokite klausimą, pasiūlykite idėją arba išsakykite problemą.

Klauskite gydytojo

Klauskite Prisimink.lt sveikatos specialistų tiesiogiai!

D.U.K.

Visi dažniausiai užduodami klausimai vienoje vietoje.

Žodynas

Nežinote jums svarbaus termino? Visi paaiškinimai čia.